10.04.2019 - 03.10.2019 | Památník písemnictví na Moravě

Knihovny benediktinských klášterů Broumov a Rajhrad

Vědecko-naučný literární a jazykový odkaz benediktinských klášterů v Broumově a Rajhradě. Tato centra vzdělanosti, pečovala zásadním způsobem o uchování historických dokumentů i dobových uměleckých a církevních textů s důrazem na rukopisnou a posléze tištěnou produkci.

Výstava představuje stručnou historii benediktinského řádu v Evropě a v naší zemi s důrazem na kláštery v Rajhradě a Broumově. Prezentuje architektonický a stavební vývoj areálů obou klášterů především z hlediska historie jejich unikátních a bohatých knihoven, včetně vybudování, vybavení a výzdoby knihovních sálů.

Návštěvníci se seznámí s knihovními fondy obou klášterů, s ukázkami vzácných rukopisů i starých tisků, typy knižních vazeb, knižního kování, druhy psacích materiálů i hlavními typografickými prvky vyskytujícími se ve svazcích jednotlivých knihoven.

V neposlední řadě výstava přináší informace o zásadách péče o uložené knihovní fondy a také o restaurátorských zásazích na nejvzácnějších svazcích.

Vernisáž výstavy proběhla ve středu 10. 4. 2019 v 17 hodin, hudební doprovod Musica Krakela.